Ogromną siłą Kościoła jest jedność. Wiedzą o tym KSM-owicze na zachodzie polski, którzy spotkali się 21 kwietnia, na I Sesji Metropolitarnej. Zarządy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej, Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej i Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, zjechały się do Szczecina, aby wspólnie porozmawiać o młodzieży na zachodzie, oraz o tym jak poprawić funkcjonowanie wspólnoty.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele seminaryjnym. Eucharystia ta, była ważnym wydarzeniem w życiu diecezji, ponieważ do posługi lektora oraz ceremoniarza, zostali włączeni nowi kandydaci. W czasie homilii, ks. Bp. Henryk Wejman, zachęcał młodych do włączenia się w działania Kościoła, mające na celu zwiększenie liczby osób pozytywnie odpowiadających na powołanie do życia kapłańskiego i zakonnego.

Sesja rozpoczęła się od omówienia sytuacji w każdej z diecezji. W pierwszej części, młodzi wraz ze swoimi asystentami, rozmawiali o tym, co w ich funkcjonowaniu jest dobrego, a co należy poprawić. Wszystkie te rozmowy, miały prowadzić do podjęcia wspólnych działań, które wydadzą jak najlepsze owoce dla młodzieży. Głównym problemem jaki dostrzeżono, był brak poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za wspólnotę, wśród wielu członków Stowarzyszenia.

Jako, że KSM-owicze, nie tylko rozmawiają, ale też działają, od razu na spotkaniu ustalono inicjatywy, które mają wyeliminować istniejące problemy. Ducha jedności we wspólnocie mają rozbudzić metropolitarne zawody siatkarskie, połączone z Eucharystią i formacją.

Główny organizator sobotniej sesji, a także Asystent KSM w Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej, ks. Piotr Raczyński, powiedział po spotkaniu: „Oczekuję konkretów. Mam nadzieję, że pozwoli to nam na większe zaangażowanie, rozwój i mobilizację w głoszeniu Ewangelii.  Niech słowa nie będą tylko słowami, ale przełożą się na czyn.” Miejmy nadzieję, że rzeczywiście tak się stanie.