Do Huciska niedaleko Częstochowy w ubiegły weekend (23-25 lutego 2018 r.) przyjechało ponad 120 osób odpowiedzialnych za KSM. Rozpoczęliśmy w piątek o godz. 18.00 – kolacją. Integrację poprzedziły sprawozdania oraz Adoracja i Nieszpory. Od początku byli z nami Ci, którzy nam patronują, i w których życie chcemy się wpatrywać i naśladować – Św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna w postaci relikwii. Sobota – to dopiero piękny i historyczny dzień! Wybory nowego Prezydium wyłoniły następujące osoby na stanowiska:

Przewodniczący Patryk Czech – diecezja rzeszowska,
Z-ca Przewodniczącego Łukasz Fenisz – archidiecezja katowicka,
Z-ca Przewodniczącego Mateusz Stefaniuk – diecezja drohiczyńska,
Skarbnik Piotr Antczak – archidiecezja poznańska,
Sekretarz Aleksandra Samula – diecezja pelplińska.

W skład Krajowej Komisji Rewizyjnej weszli:
Paweł Kurasz – diecezja przemyska,
Mateusz Kuźniar – diecezja przemyska,
Łukasz Tupaj – archidiecezja wrocławska.

Ustępujące Prezydium pożegnano gromkimi brawami, a Przewodnicząca mu, jeszcze do soboty, Ilona Trojnar, podkreśliła, że nadal pragnie pomagać w stowarzyszeniu i szkolić KSM-owiczów.

Sobota była bardzo intensywnym dniem. O godz. 14.00 w Częstochowie, rozpoczęliśmy ZLOT! Ponad tysiąc KSM-owiczów z całego kraju – przyjechało do Matki, by głośno wypowiedzieć swoje GOTÓW dla kościoła, Boga, Ojczyzny. Tymi niezwykle pięknymi chwilami cieszył się także, obecny wśród nas, bp Marek Solarczyk. Podczas Zlotu obejrzeliśmy film „Tożsamość” w reżyserii Michała Hubali. Sam reżyser jest KSM-owiczem, w swoim filmie pragnął pokazać historię stowarzyszenia na przestrzeni lat, ze szczególnym akcentem na lata 50. – okres, w którym Urząd Bezpieczeństwa inwigilował KSM-owiczów. Michał Hubala także wziął udział w Zlocie.
Późne godziny popołudniowe oraz wieczorne były miodem na serca i dusze. Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. Od godz. 20.00 czuwaliśmy przy Matce Bożej, KSM-owicze przekazali wówczas swoje intymne modlitwy i myśli. O oprawę muzyczną zadbała sekcja muzyczna z oddziału KSM przy parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu. Kulminacyjny moment nadszedł, jak na Jasną Górę przystało, o godz. 21.00. Poprzez akt zawierzenia oddaliśmy nasze życie, młodość – wszystko, co mamy, w ręce Tej, która jest Panią tego miejsca. Apelem zakończyliśmy ten dzień pełen wrażeń.
Niedziela – ostatni dzień. Po krótkiej nocy przyszedł czas na uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Następnie wróciliśmy na obrady. Przed 13.00 zakończyliśmy tę Sesję Zarządów.

Jesteśmy napełnieni mocą do dalszej posługi. Wzmocnieni, ZAWIERZENI, wróciliśmy do naszych miejsc na ziemi.

Najważniejsze do zapamiętania z tej sesji? Niech to będzie kompilacja słów bp Andrzeja Przybylskiego i Asystenta Generalnego Andrzeja Lubowickiego. „Event” (słowo klucz biskupa podczas niedzielnego, niezwykle pięknego kazania) – taki jak ta sesja – to tylko krótki, jednorazowy czas, podczas którego jesteśmy uczestnikami wielu wielkich i na długo pamiętanych momentów. Jednak – trzeba po tym zejść na ziemię i – co często powtarza Asystent Generalny – pamiętać, że to od oddziałów parafialnych wszystko się zaczyna i to tam jest nasza największa siła!

Ogromne podziękowania należą się Zarządowi KSM naszej archidiecezji wraz z Asystentem Diecezjalnym ks. Andrzejem Witkiem. To dzięki ich pracy, zaangażowaniu i organizacji, mogliśmy być uczestnikami tych chwil.
Dziękujemy ustępującemu Prezydium za trud włożony w posługę, a na ręce nowego Przewodniczącego Patryka Czecha składamy najlepsze życzenia. Niech Was Bóg prowadzi, a Matka Boska Częstochowska, której życie oddaliście, wspomaga każdego dnia.

Źródło: www.maika.com.pl

Tekst: Agata Kowalska